суботу, 26 жовтня 2019 р.

Гордість Межівщини



Перший урок в 11 класі
Тема: Ми – одна велика родина – європейці!
Мета: сприяти усвідомленню учнями місця України серед інших країн, особливо Європи, допомогти зрозуміти важливість Європейського об’єднання, приналежність України до європейської сім’ї народів, акцентувати увагу на необхідності розширення знань про Україну як можливого члена Євросоюзу, розширювати знання учнів про Європейський Союз, країни, які в нього входять, сприяти формуванню нового європейського світогляду молоді, розвивати навички творчого мислення учнів шляхом їхнього включення у полеміку, формувати моральні пріоритети, які визначають людину найвищою цінністю.
Форма проведення: година спілкування з елементами дискусії.
ПЕРЕБІГ ЗАХОДУ
Вчитель: Доброго дня, дорогі учні! Сьогодні ви знову сідаєте за шкільні парти відпочилими, змужнілими, дорослішими. Вам усміхається лагідне сонце, яке посилає свої промені із синього неба. Немає на світі кращого неба, ніж небо України! Воно благословляє свою Україну, береже у віках її материнську любов, тому його ніколи не відділити від матінки-землі. Як не можна відділити небо від землі, так і не можна відділити Захід України від Сходу, Карпати від Світязя, Чорне море від Дніпра.
Україна - це наша земля, рідний край, наша країна з багатовіковою історією, мальовничою природою, чарівною піснею, і, зрозуміло, талановитими людьми.
Україна є частиною Європи. Європа – це велика міцна родина, об’єднання прогресивних, демократичних держав. Європейці поєднані спільною ідеєю процвітання та миру. У травні все європейське співтовариство відзначає День Європи. Цей день став символом нового початку, вільного та успішного шляху. Це свято в черговий раз нагадує нам, що Європа починається не за кордоном України, вона починається у серці кожного з нас. І ми – частина Європи. Тому сьогодні на першому уроці під час дискусії доведемо, що «Ми – одна велика родина – європейці!».
Всіх присутніх я запрошую до дискусії, щоб створити власне розуміння теми і спрогнозувати майбутнє України. Перш за все, ознайомимося з правилами проведення дискусії.
ПРАВИЛА ДИСКУСІЇ:
1. Думай, про що говориш.
2. Головне - аргументи, логіка.
3. Сперечайся чесно.
4. Поважай думку опонента.
5. Май мужність визнати свою неправоту.
6. Роби висновок.
Вчитель: А тепер відгадайте ключове слово, яке стане основою для розмови під час дискусії.
Вправа «Шифрувальник»
Завдання: Відгадайте, яке слово зашифровано?
7 3 20 18 19 6 7 26 30 (номер літери в алфавіті)
Вчитель: Так, вірно. Це слово – «ЄВРОПЕЄЦЬ».
Інтерактивна вправа «ЄВРОПЕЄЦЬ» («асоціативний кущ»)
Завдання: Які асоціації виникають у вас зі словом «ЄВРОПЕЄЦЬ»? Свої міркування запишіть, будь ласка, на стікерах у вигляді зірочки і прикріпіть по колу.
Тлумачення слова
Як бачите, у нас спільні думки. Давайте заглянемо в Академічний тлумачний словник української мови і знайдемо тлумачення слова «європеєць».
ЄВРОПЕЙЦІ, ів, мн. (одн. європеєць, йця, ів; європейка, и, жін.). Жителі або уродженці Європи. Вчитель: Слово «європеєць» походить від слова ЄВРО. Різноманітні словосполучення із словом ЄВРО досить часто зустрічаються у нашій дійсності. Наприклад, євроінтеграція, євровалюта, євробачення, чи такі як євроремонт, євроавто тощо. Всі ці поняття асоціюються у вас із чимось новим, цікавим, захоплюючим.  Скажіть, що вам відомо про Європейський Союз?
- Як бачимо, зовсім недостатньою інформацією ви володієте. То ж спробуємо під час дискусії дізнатися більше про Європейський Союз.
Вправа «Велике коло»
Вчитель: Ваші однокласники підготували для нас інформацію про Європейський Союз. Послухаємо їх, а потім обговоримо.
Учень 1. Європейський Союз – це організація, яка об’єднує 28 демократичних європейських країн. Країни, що входять до його складу, заснували спільні органи управління, яким делегована частина повноважень, завдяки чому стало можливим приймати рішення з певних питань, які становлять спільний інтерес на європейському рівні. Ідея створення цієї організації була задумана для того, щоб більше ніколи не повторилися масові вбивства та руйнації, що відбувалися під час Другої світової війни. Вперше цю ідею запропонував Міністр закордонних справ Франції Роберт Шуман у промові 9 травня 1950 року. Цей день став днем народження Європейського Союзу і тепер щороку святкується як День Європи.




СИМВОЛИ ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ
Учень 2. Прапор ЄС
Історія створення прапору припадає на 1955 рік. Тоді Європейський Союз існував лише у вигляді Європейського об’єднання, до якого входило шість країн. Довго йшло обговорення ескізу прапора. Згодом було прийнято нинішній варіант – коло з 12 золотих зірок на блакитному тлі. Число зірок не має нічого спільного з кількістю країн – членів організації. В різних традиціях «12» є символічним числом, що означає абсолютну досконалість. Це також і кількість місяців року, і кількість цифр на циферблаті годинника, тоді як коло є ще і символом єдності.
Учень 3. Європейський гімн. У широкому значенні – це гімн не лише Євросоюзу, але й усієї Європи. Музика гімну взята з дев’ятої симфонії, яку Людвіг Ван Бетховен написав у 1823 році. У фінальній частині своєї симфонії Бетховен поклав на музику «Оду до радості», написану у 1785 році Фрідріхом фон Шіллером. У цьому вірші знайшла відгук ідея братання народів, яку поділяв і Бетховен. У 1972 році Рада Європи схвалила бетховенську тему «Оди до радості» як свій гімн. У 1985 році гімн було схвалено президентами та главами урядів країн ЄС як офіційний гімн Європейського Союзу.
Учень 4. Європа – Україна. Україна – одна з найбільших держав Європи. Географічний центр Європи знаходиться поблизу с. Ділове Рахівського району Закарпатської обл. Україна – європейська держава, яка завжди була своєрідним культурним мостом між Європою та Азією. Вона розташована на величезній рівнині, що простяглася від Карпатських до Кавказьких гір. Наша держава межує з європейськими країнами: Польщею, Словаччиною, Румунією, Угорщиною, Молдовою, Білорусією, Росією. Україна – єдина країна Європи, яка має стільки близьких сусідів. Південну частину омивають води Чорного і Азовського морів, де проходять водні кордони з азіатськими країнами. Україна завжди славилася своїми чорноземами, на яких вирощувалися чи не найвищі в Європі врожаї зернових. Сучасне геополітичне положення України в Європі визначає її винятково важливу роль у розв’язанні ключових економічних і політичних проблем усього континенту. Україна володіє найбільшою транзитною енергетичною мережею в Європі – через територію нашої держави проходять три з дев’яти транспортних коридорів. 40% її національного експорту спрямовано до європейських держав.
Учень 5. Україна – Європейський Союз. Україна не входить до Європейського Союзу. Сьогодні ЄС і Україна мають спільний кордон і як безпосередні сусіди прагнуть посилювати свою політичну та економічну співдружність. На сьогодні в рамках УПС (Угода про партнерство та співробітництво) визначено 7 пріоритетів співпраці між Україною та ЄС: енергетика, торгівля та інвестиції, юстиція та внутрішні справи, наближення законодавства України до законодавства Євросоюзу, охорона навколишнього середовища, транспортна сфера, транскордонне співробітництво, співпраця у сфері науки, технологій та космосу. У липні 2017 року Рада Європейського Союзу остаточно ратифікувала Угоду про асоціацію між ЄС та Україною. Документ, що спричинив початок Євромайдану, остаточно набуде чинності 1 вересня. Вже тепер, коли Угоду про асоціацію остаточно ратифіковано усіма сторонами-підписантами, Президент України Петро Порошенко сказав про початок нового етапу шляху України до Європейського Союзу.
Учень 6. Безвізовий режим в Україні. Опівночі на 11 червня 2017 року громадяни України з біометричними паспортами отримали право на безвізові поїздки до країн ЄС. Також можна їздити до Ісландії, Ліхтенштейну, Норвегії та Швейцарії, які входять до Шенгенської зони, але не є членами ЄС. Для безвізових подорожей до країн ЄС потрібно мати біометричний закордонний паспорт. Їздити можна буде на 90 днів протягом кожних півроку у бізнесових, туристичних, сімейних та навчальних цілях, а також для участі у виставках і конференціях. Для тривалого навчання у країнах ЄС треба буде отримувати довгострокову візу. Також безвізовий режим не надаватиме українцям права працювати в ЄС й отримувати за це заробітню плату. Для працевлаштування потрібно буде повертатись в Україну та отримувати робочу візу..
Мозковий штурм «Європейські цінності»
Вчитель: Європа – це континент різних традицій та мов, але, водночас, спільних цінностей.  Як ви думаєте, на яких цінностях будується життя європейців?
Пропоную обговорити питання в малих групах та озвучити. Прошу показати своє бачення проблеми. Робота в малих групах – 2 хв. Обговорення даних питань за вибором.
ІНФОРМАЦІЯ
Європейські цінності – це загальнолюдські принципи і норми життєдіяльності людини, суспільства й держави. Важливо, що в європейському житті існує повага й прагнення до повного дотримання цих цінностей.     Основними нормами й принципами функціонування європейської спільноти є: 
Демократія – це такий спосіб управління державою, коли населення має можливість вільно обирати тих, хто ними управляє і піклується про добробут й гарне життя всіх громадян в однаковій мірі. Це свобода слова й вибору, але не вседозволеність. Свобода здійснюється в рамках закону, перед яким всі рівні.  Верховенство права – вся діяльність в державі базується на законах, які всі мають виконувати. Суперечності й спори вирішуються також на основі норм і принципів, що містяться в законах, мирним шляхом. 
Рівні умови для всіх, це коли створені умови для всіх, хто бажає, незалежно від статі, віку, національності та віросповідання, вільно навчатися, працювати. Це повага до прав людини – право на життя,здоров’я, освіту, право обирати релігію й мову спілкування. 
Побудова суспільства турботи й справедливості – це суспільство, в якому всі піклуються один про одного і поважають один одного. Податки спрямовуються на виплату пенсій, заходи з охорони здоров’я, на допомогу безробітним, забезпечення недієздатних осіб (інвалідів). Цей процес називається «побудова системи соціального захисту», яка має захищати уразливих членів суспільства. 
Повага до себе й інших складається з таких цінностей як терпимість, повага та взаєморозуміння. Повага до етнічних і культурних особливостей є важливим здобутком ЄС. 
Мир. ЄС докладає зусиль для забезпечення миру й стабільності як в середині об’єднання, так і за його межами. Іноді в родині європейських народів трапляються непорозуміння, як в усіх родинах. Але лідери європейських країн вирішують їх мирним шляхом і мирно співпрацюють один з одним заради спільного розвитку. ЄС допомагає підтримувати мир і в сусідніх країнах.
Вчитель: Отже, ми бачимо, що сила Європи – це ті непорушні цінності, завдяки яким вона і понині залишається найвпливовішим центром світової цивілізації. А єдність цих цінностей – фундамент, на якому стоїть Європейський Союз. Європейський Союз – організація, яка захищає народи Європи, сприяє єдності, зберігаючи розмаїття народів.
Пропоную обговорити питання в малих групах та озвучити. Прошу показати своє бачення проблеми.
Інтерактивний прийом «Графіті»
Проводиться об’єднання учасників заходу в три групи за кольорами: білий, жовтий, блакитний. Учасники, об’єднавшись у групи, займають свої місця для роботи.
І група (білий колір) команда «Ранок»;
ІІ група (жовти колір) команда «День»;
ІІІ група (блакитний колір) команда «Вечір».
Опис завдання
1. У групах познайомтесь із завданням.
2. Обговоріть проблему всередині групи, знайдіть її рішення.
3. Протягом короткого часу запишіть остаточно сформульовані відповіді на запитання на листку паперу та передайте його іншій групі.
4. Кожна група повинна попрацювати над новою проблемою, додаючи власне, ще не записане бачення її вирішення, та передати іншій групі. Всі групи працюють до того часу, поки до них не повернеться їхній аркуш.
5. Групи знайомляться із доповненнями, обговорюють їх і роблять висновки.
6. Один учасник від кожної групи презентує результати роботи своєї групи. Запитання для першої групи – команди «Ранок»: 
Хто ж такі європейці?
Що таке Євросоюз і яка його мета?
 Запитання для другої групи – команди «День»: 
Чи потрібно нашій державі стати європейською?
Які європейські цінності ви знаєте?
 Запитання для третьої групи – команди «Вечір»: 
Чи актуально і модно зараз бути європейцем?
Якими якостями має володіти молодий європеєць?
 Робота в малих групах – 2 хв. Обговорення даних питань за вибором. Йде обмін інформацією до повного її усвідомлення.
Вправа «Мікрофон»
«КОМПЕТЕНЦІЇ СУЧАСНОГО МОЛОДОГО ЄВРОПЕЙЦЯ»
Завдання: Пропоную по черзі передавати «мікрофон» один одному і називати компетенції, якими на вашу думку володіють сучасні молоді європейці. Обговорення.
Вчитель: Експерт Ради Європи швейцарський соціолог Вало Хутмахер наводить прийняті Радою Європи визначення п’яти ключових компетенцій, якими мають оволодіти «молоді європейці».
П’ЯТЬ КЛЮЧОВИХ КОМПЕТЕНЦІЙ, якими мають оволодіти «молоді європейці»:
здатність приймати відповідальність, брати участь у прийнятті групових рішень, долати конфлікти без насилля, брати участь у підтримці та удосконаленні демократичних інститутів;
контроль виявів расизму, прийняття відмінності та повага до інших культур, мов та релігій;
оволодіння більшою кількістю мов;
оволодіння технологіями використання інформації;
здатність навчатися впродовж життя.
Вчитель: Продовжуємо дискусію.  То які ключові компетенції об’єднують європейців?
-  Якими компетенціями володіють українці?
-  Чи можуть українці назвати себе європейцями?
-  Якими компетенціями володіє кожен з вас?
- Чи відчуваєте ви себе європейцями?
Обговорення.
Вчитель: Не будемо забувати, що єдина Європа – це не лише політика та економіка. Це готовність йти на розумний компроміс, щире бажання уникнути конфліктів через мовні, культурні, етнічні, конфесійні особливості націй. Цьому нам треба вчитися. Саме це і буде справжнім початком розбудови сучасної європейської держави з гордою назвою Україна.
Європа створила сучасний світ таким, яким він є, саме тут були закладені основи сучасного державництва, громадянського суспільства, ефективної ринкової економіки, системи соціальної справедливості. В основі економічного та соціального процвітання Європи лежить перш за все культура, цивілізація. Європейська історія – це історія війн, перемог, технічних досягнень, але передусім – це історія народження ідей, цінностей і великої культури. Саме тому Європа виглядає такою привабливою для "інших світів". Наша країна зробила свій вибір. Це європейський шлях розвитку. Молодь України поділяє європейські цінності та готова до євроінтеграції.
Вчитель: Усі наші виступи на сьогоднішній зустрічі незаперечно підтвердили той факт, що Україна є великою європейською державою. Вона потребує сьогодні вашої енергії та молодечого запалу, вашої праці і любові. Сьогодні ви лише учні, але вже в цю мить ви – громадяни, які не байдужі до того, що відбувається в громаді, Батьківщині, світі.



Василь Сухомлинський… Вічний слід Учителя на землі
 Нашу годину спілкування сьогодні присвячено українському письменнику, вченому, вчителю – В.О. Сухомлинському. Ми познайомимося з життям, творами великого українця.
Епіграф:                              Людина народжується для того, щоб залишити після себе слід вічний.

-         Як ви розумієте рядки епіграфа?    
         Вступна бесіда
Учитель. Дійсно, діти. «Людина народжується на світ не для того, щоб зникнути безвісною пилинкою. Людина народжується, щоб залишити по собі слід вічний.» Ці слова належать тому,  хто все життя віддавав дітям.
    Уявіть собі… Подвір’я  школи. Стоїть учитель з учнями.
-                          Ходімо, діти, до школи, - сказав загадковим голосом учитель… і попрямував у сад. – Так наша школа  буде тут, під голубим небом, на зеленій травичці, під гіллястою грушею.
    Незвичайна школа,  незвичайний вчитель.
-                          Хто ж учитель цієї незвичайної школи ? – запитаєте ви. (Учитель показує портрет) А ім’я  його Василь Олександрович Сухомлинський. Сьогодні ми поглибимо знання про життя і творчість цієї чудової людини. 
        Вправа «Пазли»
Де ж залишив свій слід Василь Олександрович? З чим була пов’язана доля цієї людини? Давайте складемо пазли і дамо відповідь на питання.

Сторінками біографії  Василя Сухомлинського(виступи дітей)
1 учень. Народився Василь Олександрович Сухомлинський 28 вересня 1918 р. в селі  Василівка Онуфріївського району Кіровоградської області (за тогочасним адміністративно-територіальним поділом - Василівська волость Олександрійського повіту Херсонської губернії) у незаможній селянській родині. Батько його, ОлександрОмелянович, працював за наймом як тесляр і столяр у поміщицьких економіях та заможних селянських господарствах. Брав участь у керівництві кооперацією та місцевим колгоспом, виступав у пресі як сількор, завідував колгоспною хатою-лабораторією, керував трудовим навчанням учнів (з деревообробної справи) у семирічнійшколі. Мати майбутнього славетного педагога працювала в колгоспі. Разом із чоловіком вона виховала, крім Василя, ще трьох дітей - Івана, Сергія та Меланію. Усі вони стали вчителями.
2 учень. Василь Сухомлинський навчався спочатку у Василівській семирічці, де був одним із кращихучнів. Улітку 1934 р. він вступив на підготовчі курси при Кременчуцькому педінституті й того ж року став студентом факультету мови та літератури цього вишу. Проте через хворобу 1935 р. змушений був перервати навчання в інституті. Сімнадцятирічним юнаком розпочав Василь свою практичну педагогічну роботу.
3 учень. У 1935-1938 рр. він викладав українську мову і літературу у Василівській та Зибківській семирічних школах Онуфріївського району. У 1936 р. Сухомлинський продовжив навчання на заочному відділі Полтавського педагогічного інституту, де спершу здобув кваліфікацію учителя української мови і літератури неповної середньоїшколи, а згодом - і викладача цих же предметів середньої школи (1938)
4 учень. З 1938 р. і до початку Великої Вітчизняної війни Василь Олександрович працював в Онуфріївській середній школі учителем української словесності, а через деякий час - і завідувачем навчальної частини школи. Війна внесла свої корективи в розмірений ритм життя: у липні 1941 р. Василя Олександровичабуло призвано до війська. Закінчивши військово-політичні курси у Москві, одержав військове звання молодшого політрука, а з вересня 1941 р. він - політрук роти у діючій армії. 9 лютого 1942 р. в бою за село Клепініно під Ржевом дістав тяжке поранення і понад чотири місяці лікувався в госпіталях.
5 учень. З червня 1942 р. до березня 1944 р. В. Сухомлинський працював директором середньої школи і вчителем російської мови і літератури у селищі Ува Удмуртської АРСР. Навесні 1944 р. Василь Олександрович разом із дружиною Г. І. Сухомлинською виїжджає в Україну, у щойно визволений Онуфріївський район Кіровоградської області. Упродовж чотирьох років він працював завідувачем районного відділу народної освіти і одночасно викладав у школі.
Мудрий учитель писав для дітей чудові твори: коротенькі, повчальні і дуже змістовні.  Його любов до дітей була такою великою, як сонце.
«Людина, - любив повторювати педагог, - народжується на світ не для того, щоб зникнути безвісною порошиною. Людина народжується, щоб залишити після себе слід вічний».
6 учень.Спадщина В.О. Сухомлинського розійшлася по всьомусвіту, живе своїм життям. Написав 48 книг, 500 наукових статей, 1500 казок і оповідань для дітей. Праці педагога видані 53-ма мовами світу загальним тиражем понад 15 мільйонів примірників. Найбільш відома його книга «Серце віддаю дітям» (видана 32-ма мовами світу, 55 видань). На початку ХХІ ст. вийшло 65 його творів, 371 видання тиражем близько 15 млн. екземплярів. Вони перекладені на 59 мов народів світу.
           Читання віршів про В.Сухомлинського учнями, цитат, висказувань майстрів слова про життя та  працю Великого Вчителя. (Учні заздалегідь готували матеріали для виступу)

           В.О.Сухомлинський  дуже бажав, щоб діти зростали добрими, чуйними, талановитими. То ж читайте  його твори, збагачуйте свої знання. Співайте шану педагогові-творцю.
                   Заповіді творчої особистості:
-           Будь господарем своєї долі.
-           Досягни успіху  в тому, що ти любиш.
-           Розвивай творчі здібності.
-           Роби  свій внесок  у спільну справу.
-           Будуй взаємини із людьми на довірі.
-           Культивуй  у  собі  сміливість.
-           Піклуйся про своє здоров’я .
-           Намагайся мислити позитивно.
        Діти повинні жити у світі краси, гри, казки, музики, малюнка, фантазії, творчості.                                                            В.О. Сухомлинський
        Відкрити в кожній людині творця, поставити її на шлях самобутньої творчої, інтелектуально повнокровної праці – це завдання стає нині першочерговим у практичній роботі.                
                                                                                     В.О.Сухомлинський
        Якщо Ви бажаєте, щоб діти творили, створювали художні образи, перенесіть з вогника своєї творчості хоча б одну іскру в свідомість дитини. Якщо Ви не вмієте творити, або вам здається пустою забавою спуститися до світу дитячих інтересів, - нічого не вийде.
                                                                                     В.О.Сухомлинський
        Роки дитинства – це перш за все виховання серця. Виховання – це не поєднання заходів і прийомів, а мудре спілкування дорослого з живою душею дитини.
В.О.Сухомлинський
        Може, маленька дитина повторює те, що було вже зроблено,створено іншими людьми, але якщо це діяння – плід її власних зусиль, - вона творець; її розумова діяльність – творчість.
В.О.Сухомлинський
Серце віддаю дітям
В.О.Сухомлинський
А зараз послухайте вірш Г.Орла  «Шана педагогу-творцю».(Читають діти.)
1. Вересень квіти зібрав
Скрізь, де вони пломеніли,
Тихо пройшов і поклав
Їх на високій могилі.
В ній Сухомлинський лежить,
Учитель народний  по праву.
2.Як нам його не любить!
Він наша гордість і слава.
Учитель, герой і поет,
З серцем палаючим Данко,
Справжній поет-гуманіст
 Щастя творив до останку.
Світлі ідеї його
Вічні, як води Дніпрові.
Наш видатний педагог
Повен добра і любові.
3.Дітям життя присвятив,
Все їм віддав без вагання,
Він їх безмежно любив,
Знав їх сердець поривання.
В  спадщину нам залишив
Чисті джерела науки,
Нас з тих джерел напоїв
Духом незмірно високим.
4. Він залишив назавжди
 Слід після себе у світі,
Слід той не зможуть змести
Сиві і славні століття.
 Шану творцю віддає
Юних творців покоління.
Як в Сухомлинського, є
В нього талант і горіння.
В школах дитинство дзвенить
Щастям яскравим, як спалах.
Вересень тихо бринить
Росами срібними в травах.
Заключне слово вчителя
        В.О.Сухомлинський все своє життя віддавав серце дітям. Прийміть на пам'ять про нашу виховну годину сердечка з заповідями творчої особистості. Ростіть справжніми людьми і пам’ятайте настанови  Учителя, його поради Він сто порад нам, друзі, залишив.
Вони потрібні в праці і в житті,
Для нас, як скарб, його поради ті.
Ім'я  його відоме в цілім світі,
Він з нами завжди: в серці й на вустах.
Він серце до краплини віддав дітям,
Він був, він є, він житиме в віках!

Презентація на майстер клас

https://drive.google.com/file/d/1gpLlrJ0R8QDSAAki7wsC6we4z2oqjriN/view?usp=sharing